آشنایی با 10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می‌شود؟

آشنایی با 10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می‌شود؟

همه ما به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای خاص بودن هستیم، در این گزارش با 10 عاملی که روانشناسان به آن پی بردند آشنا شوید.

در این که هر فرد شخصیتی منحصر به فرد نسبت به دیگران دارد شکی نیست. از این رو در ادامه نحوه شکل‌گیری عادات رفتاری افراد و موارد موثر روی آن را بررسی می‌شود.

با شناخت این ویژگی‌ها هر فرد می‌تواند برای رشد و تعالی خود گام‌های مهمی بردارد و شخصیت خود را در جامعه ارتقا دهد.

۱. شخصیت

شخصیت، چیزی است که از بدو تولد تا لحظه فعلی در فرد شکل می‌گیرد. تجربه خوب و بد، پیروزی و شکست، لحظه‌ای که احساس قدرت و ضعف می‌کنید و دانش و خردی که به دست می‌آورید، شخصیت شما را شکل می‌دهد.

هیچ فردی در جهان نمی‌تواند دقیقاً تمام دانش، تجربیات و ادراک شما را داشته باشد و همین موضوع باعث منحصر به فرد شدن شما شده است. همچنین هیچ فرد دیگری نمی‌تواند در مورد موضوعات مختلف، مثل شما فکر یا احساس کند و مانند شما تصمیم بگیرد. تمام این مباحث منجر به تفاوت شما از بقیه و خاص بودن شما می‌گردد.

۲. نگرش

نگرش فرد نحوه درک وی از زندگی و افراد اطرافش است؛ یعنی هر فرد چگونه به زندگی و اتفاقات اطرافش می‌نگرد. نگرش مثبت یا منفی می‌تواند بر تمام زندگی انسان تاثیر بگذارد و جهت‌گیری‌های وی را تعیین نماید. این موضوع پایه و اساس تغییر درونی فرد و کمک به خودش برای داشتن زندگی بهتر است. با تغییر نگرش، انسان می‌تواند خودش را از احساس بدبختی نجات دهد، به خودش انگیزه داده یا اینکه زندگی خود را محدود سازد. اساساً افرادی که نگرش مثبت دارند از افراد با نگرش منفی یا خنثی دوری می‌کنند. شما می‌توانید به راحتی نگرش خود را تغییر دهید و آینده‌ای بهتر و شادتر داشته باشید.

۳. تجربه

بدون شک تجربیات گذشته یک نفر بیشترین تاثیر را در شکل‌گیری شخصیت و تبدیل وی به فردی خاص و متفاوت دارد. هر تجربه به فرد کمک می‌کند تا دریابد که چگونه باید با جهان اطرافش ارتباط برقرار نماید و زندگی خود را بهبود ببخشد.

افرادی که در گذشته تجارب منفی زیادی دارند، هنگام مواجهه با موقعیت‌هایی شبیه به قبل، دچار اضطراب می‌شوند و تلاش می‌کنند که از آسیب و تکرار گذشته جلوگیری کنند. همچنین افرادی که در موقعیتی خاص تجربه مثبتی کسب نموده‌اند، به دنبال تکرار همان موقعیت هستند. البته توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که یک فرد به خاطر تجربیات قبلی‌اش محکوم به پذیرش یک زندگی تکراری و ادامه راه گذشته است، بلکه می‌تواند تجربیات خود را گسترش دهد و زندگی شادتر و بهتری داشته باشد.

برخی از تجربیات منفی در زندگی نیز می‌توانند حاوی نکات مثبتی باشند که با استفاده از آن‌ها می‌توان در آینده تصمیمات بهتری گرفت و آینده بهتری را برای خود رقم زد.

۴. عادت‌ها

عادت، کار یا فکری است که فرد به طور منظم انجام می‌دهد. مجموعه عادت‌های یک فرد تعیین کننده آینده او بوده و باعث تفاوت وی از دیگران می‌شود. عادت‌های بد مانند خوردن غذای ناسالم و ورزش نکردن سبب به خطر افتادن سلامتی می‌گردد. همچنین عادت‌های خوبی مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، تعیین می‌کند که شما در آینده سلامت دهان و دندان بهتری خواهید داشت. شکل‌گیری عادت‌های خوب در فرد مانند کتاب خواندن، مدیتیشن، ورزش و … سلامت جسم و روان فرد در آینده را تضمین می‌کند.

کارل گوستاو یونگ، فیلسوف و روانشناس سوئیسی، می‌گوید: “شما همان کسی هستید که انجام می‌دهید نه آن چیزی که می‌گویید“. این بدین معناست که در حقیقت اعمال و عادت‌های ما در زندگی مشخص کننده شخصیت‌مان هستند.

۵. خلاقیت

خلاقیت به معنای استعداد و هنر‌های یک نفر در زندگی است. انسان‌ها خلاقیت‌های متنوعی مانند رقص، آواز، نقاشی، طراحی و … دارند. انواع دیگری از خلاقیت نیز وجود دارد مانند قدرت رهبری، برنامه‌ریزی منظم، توانایی فهرست‌بندی و …. هر شخص خلاقیت‌های خاص و منحصر به فردی دارد که سبب تفاوت وی از دیگران می‌شود.

۶. دیدگاه

آیا شخص دیگری به جز خودتان می‌تواند دقیقاً مانند شما به جهان نگاه کند؟ هیچ کس دیگری ۲۴ ساعت در روز، ۷ روز در هفته، ۳۰ روز در ماه و ۳۶۵ روز سال را دقیقاً مثل شما زندگی نکرده است. هیچ کس دیگری زندگی را همانند شما تجربه ننموده و همچنین هیچ کس دیگری دقیقاً دانش و علم شما را ندارد. دیدگاه انسان منحصر به فرد و با همه انسان‌های دیگر متفاوت است. به همین دلیل مطرح کردن دیدگاه خود، درست یا غلط، در مقابل دیگران بسیار مهم است. همین موضوع سبب تفاوت فرد از دیگران و خاص بودن وی می‌شود. تبادل نظر با دیگران در مورد برداشت وی از زندگی باعث رشد فکری و آشنا شدن با دیدگاه‌های مختلف می‌گردد؛ بنابراین هیچگاه از گوش کردن به نظرات دیگران و بیان دیدگاه خود در مورد موضوعات اجتناب نکنید.

۷. سلیقه

سلیقه به معنای این است که فرد چه چیزی را می‌پسندد و از چه چیز‌هایی خوشش نمی‌آید. سلیقه انسان منحصر به فرد است و قسمتی از شخصیت وی را تشکیل می‌دهد. سلیقه بر بسیاری از انتخاب‌های انسان در زندگی تاثیر می‌گذارد. مثلاً با چه افرادی دوست دارد تعامل داشته باشد، همچنین نوع غذا و نوع شغل وی را نیز تعیین می‌کند.

کاوش در مورد سلایق مختلف در جهان بهترین راه برای گسترش افق دید، یادگیری موضوعات جدید و رشد شناختی فرد است. پذیرش سلیقه دیگران با ذهنی باز و روشن می‌تواند شما را با واقعیت‌های بزرگی در جهان و زندگی آشنا کند.

۸. اهداف

اهداف فرد تعیین کننده نحوه صرف وقت، انرژی و تلاش وی در زندگی است. کار‌هایی که در زندگی انجام می‌دهیم و موضوعاتی که برای آن‌ها تلاش می‌کنیم و انرژی می‌گذاریم، نشان دهنده اهداف ما در زندگی هستند. اهداف انسان در زندگی بر روی نتایج و دستاورد‌های وی تأثیر می‌گذارد. اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت انسان، جهت و انگیزه ادامه راه را برای وی فراهم می‌نماید. هرکس می‌تواند اهداف خود را در زندگی پیدا کند و برای رسیدن به آن‌ها تلاش نماید. این موضوع سبب بیشتر شدن انگیزه و بهره بردن بیشتر انسان از زندگی می‌شود.

۹. سرگرمی

دوست دارید برای سرگرمی و تفریح چه کاری انجام دهید؟ سرگرمی‌های انسان دقیقاً نشان دهنده شخصیت او نیستند، ولی به نوعی باعث می‌شوند دیگران شما را بهتر بشناسند. سرگرمی‌های زیادی در جهان وجود دارد مانند حل جدول، تماشای فیلم آشپزی یا حتی دوش گرفتن. هر شخص بنا بر ارزش‌های ذهنی خودش، نحوه جستجوی خوشبختی و … می‌تواند سرگرمی‌های مختلفی داشته باشد. شما می‌توانید با امتحان کردن سرگرمی‌های جدید زمینه رشد و تعالی شخصیت‌تان را فراهم کنید.

۱۰. اشتیاق و علاقه

موضوعات زیادی در جهان وجود دارد که فرد ممکن است به آن‌ها علاقه نشان بدهد مانند هنر، طبیعت، انسانیت و …. علاقه و احساس در فرد می‌تواند اهداف و تجربیات مشخصی را در زندگی وی فراهم کند و برای انسان این امکان را ایجاد نماید که فردی خاص و متفاوت از دیگران شود. علاقه باعث می‌گردد عمیق‌ترین احساسات در فرد تحریک شود و به چیز‌هایی دست یابد که فراتر از انتظار است.

درک و شناخت احساسات و علاقه خودتان به شما کمک می‌کند که راهی مشخص و بهتر را در زندگی انتخاب کنید. هیچگاه در زندگی اجازه ندهید که علاقه و احساستان از بین برود بلکه همیشه به آن‌ها فکر کنید و حتماً به سمتشان حرکت نمایید. این موضوع سبب می‌گردد که مسیری روشن‌تر و موفق‌تر در زندگی داشته باشید.

همه انسان‌ها افرادی بی‌نظیر، منحصر به فرد و ارزشمند هستند و عوامل زیادی سبب خاص بودن و تفاوت فرد از دیگران می‌شود. البته ممکن است شما علایق، سرگرمی و عقاید مشابهی با دیگران داشته باشید. تنها چیزی که اهمیت دارد ترکیب این عوامل با یکدیگر و مجموعه آن‌ها با هم است. تردید نکنید که شما فردی خاص و متفاوت از دیگران هستید!آشنایی با ۱۰ عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد میشود

آشنایی با ۱۰ عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد میشود

10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان ... - قطره

10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان ... - قطره
آشنایی با ۱۰ عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد میشود

10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان - شفقنا

10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان - شفقنا
www.yjc.news › وبگردی › وبگردی

آشنایی با 10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد میشود - وحید مجیدی

آشنایی با 10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد میشود - وحید مجیدی
در واقع شبیهترین افراد با یکدیگر نیز در مواردی با هم اختلاف نظر داشته و از این رو محققان در مورد عادات رفتاری انسانها و نحوه شکلگیری آن تحقیق ...

عوامل خوشبختی در زندگی | آشنایی با ۱۰ عاملی که احساس خوشبختی میدهند

عوامل خوشبختی در زندگی | آشنایی با ۱۰ عاملی که احساس خوشبختی میدهند
10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان ... - قطره

[PDF] درس 9 خودشناسی و خود آگاهی - پایگاه کتاب های درسی

[PDF] درس 9 خودشناسی و خود آگاهی - پایگاه کتاب های درسی
www.ghatreh.com › news › عاملی-باعث-خاص-بودن-ت...

پنج جنبه بزرگ شخصیت را بهتر بشناسیم - تست و تایپ

پنج جنبه بزرگ شخصیت را بهتر بشناسیم - تست و تایپ
تاکنون انسان هایی با طرز فکر و رفتار مشابه خود دیده اید؟ بسیاری از مردم درصدد یافتن افرادی هستند که شباهت های ر.

70 روش برای اجتماعی تر بودن (و بیرون آمدن از انزوا) - هنر فردی

70 روش برای اجتماعی تر بودن (و بیرون آمدن از انزوا) - هنر فردی
10 عاملی که باعث خاص بودن و تفاوت افراد می شود | تاکنون انسان - شفقنا

رابطه ی صفات شخصیتی والدین با نوع اختلالات رفتاری کودکان

رابطه ی صفات شخصیتی والدین با نوع اختلالات رفتاری کودکان
www.ghatreh.com › news › عاملی-باعث-خاص-بودن-ت...
منبع خبر : iribnews.ir